Алишер Навоий мавзеида, ҳарбий қисмдаги фойдаланилмаётган бинонинг спорт мажмуасига айлантирилиши, ушбу ҳудудда истиқомат қиладиган юзлаб ёшларни мунтазам спорт машғулотларига жалб этиш имконини берди.
Тантанали очилиш маросимида иштирок этган Қўқон шаҳар ҳокимининг ўринбосари Яхёхон Расулов Қўқон шаҳрида янги спорт мажмуасининг ишга туширилиши Муҳтарам Юртбошимиз томонидан 2020 ймлнинг 30 октябрида қабул қилинган “Соғлом турмуш тарзини кенг татбиқ этиш ва оммавий спортни янада ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги фармони ижросининг амалдаги ифодаси бўлганини таъкидлаб ўтди.
Янги спорт мажмуасида бадиий гимнастика, бокс, қиличбозлик, юнон-рум кураши тўгаракларига 300 нафардан зиёд ёшлар жалб этилади. Очиқ ҳаводаги спорт майдончасида яқин ҳудудларда истиқомат қиладиган барча фуқаролар учун мунтазам жисмоний тарбия машғулотлари билан шуғулланиши учун шароит яратилди.

Thanks to the sports complex, built on the basis of an abandoned building in the military unit on Alisher Navoi Street, hundreds of young citizens living in this area have the opportunity to play sports on an ongoing basis.
Deputy Mayor Yakhokhon Rasulov, who took part in the solemn event organized on the occasion of the opening of the sports complex, noted that this project is a vivid example of the implementation in practice of the President’s decree “On measures for the widespread introduction of a healthy lifestyle and the further development of mass sports”.
More than 300 youth representatives will participate in the boxing, artistic gymnastics, fencing and Greco-Roman wrestling sections at the sports complex. On the sports ground, conditions have been created for outdoor sports for citizens living nearby.