Qo‘qon shahar hokimi Marufjon Usmonov “Chorchinor” mahallasida huquqni muhofaza qilish idoralari tomonidan katta miqdordagi kuchli ta’sir etuvchi moddalarning noqonuniy savdosiga chek qo‘yish bo‘yicha olib borilgan maxsus tadbir natijasida qo‘lga olingan fuqaro va Qo‘qon shahrida so‘nggi haftada sodir etilgan jinoyatlarni muhokama etib, fuqarolarni ogohlikka chaqirdi.
Marufjon Usmonov kuchli ta’sir etuvchi dori vositlarning inson onggiga o‘tkazadigan salbiy ta’siri, yoshlarda o‘ziga tobelikni keltirib chiqarish xususiyati borasida o‘z fikr-mulohazalarini bildirdi.
Ma’lumot uchun: Tropikamid ko‘z kasalliklarini davolash uchun ishlatiladigan vosita bo‘lib, inson burniga tomizilganda kuchli narkotik ta’sirga ega. Aptekalarda sotilgani tufayli ko‘plab yoshlarning ruju’ qo‘yshiga sabab bo‘lmoqda. Aptekalarda vosita resept bilan sotilgani tufayli, uni noqonuniy savdosi bilan shug‘ullanib, daromad orttirish istagida bo‘lgan shaxslar jinoyatga qo‘l urmoqda.

Khokim of Kokand Maruf Usamnov discussed with the citizens of makhalla “Chorchinor” crimes commited on the last week. In particular, khokim said about a citizen arrested during the special operation held by the law enforcements to prevent illegal potent medicines sale and urged residents to be vigilant.
Maruf Usmanov noted the detrimental effect of potent medicines on the human psyche, the strong addiction they cause in young people.
For information: Tropicamide is a drug (drops) used for inflammation of the eyes. When taken nasally, it causes a strong narcotic effect. Since it is freely sold in pharmacies, it has become popular among young people. Becomes the cause of the commission of many crimes of citizens who want to make money on its illicit trafficking.