O‘zbekiston Respublikasi Innovasion rivojlanish vazirligi huzuridagi Innovasiyalarni joriy qilish va texnologiyalar transferi milliy ofisi bilan hamkorlikda tashkil etilgan texnologik rivojlanish marafonining ochilish marosimida Qo‘qon shahar hokimi Marufjon Usmonov ham ishtirok etdi.
Shahar hokimi davlatimiz rahbarining 2021 yil, 1 aprel’dagi “Ilmiy va innovasion faoliyatni rivojlantirish bo‘yicha davlat boshqaruvi tizimini takomillashtirish to‘g‘risida”gi Farmoni milliy ilm-fan va innovasiya tizimini ijtimoiy-iqtisodiy taraqqiyotdagi o‘rnini oshirishga, ilm-fanni iqtisodiyot bilan uzviy bog‘iq holda rivojlantirishga qaratilganini ta’kidlab o‘tdi.
Qo‘qon universitetida bo‘lib o‘tadigan treninglar ham ilm-fan va texnika rivojini mamlakatimiz uchun muhim bo‘lgan yo‘nalishlarda rivojlantirish, boshqa fan va texnika sohasidagi g‘oyalarni amaliyotga joriy etish bo‘yicha ko‘nikmalar shakllantirishga qaratilgan.

The opening ceremony of the technological marathon, organized in cooperation with the National Office for the Implementation of Innovations and Technology Transfer under the Ministry of Innovative Development of the Republic of Uzbekistan, was attended by the Mayor of Kokand Maruf Usmanov.
The Mayor noted that according to the Presidential Decree of April 1, this year, “On improving the public administration system in the development of scientific and innovative activities”, it is envisaged to increase the importance of science and technology in economic development, the evolution of the economy in close connection with science, technology and innovation.
The trainings that will be held at Kokand University are also designed to stimulate the development of science and technology in vital areas for the state, improve the skills of practical implementation of the achievements of science and technology in business and the social sphere.