Qo‘qon shahar hokimi Marufjon Usmonov italiyadagi Turin arxitektura universiteti o‘qituvchisi va ilmiy xodimi, arxitektura bo‘yicha bir necha xalqaro ko‘rgazmalar sovrindori, 2022 yilda Xitoyda o‘tkazilgan qishki olimpiya o‘yinlari uchun qurilgan sport kompleksi arxitektura loyihasi muallifi Mishel’ Bonino va Turin arxitektura universiteti professori Fulvio Rinaudolar bilan muzokaralar olib bordi.
Muloqot chog‘ida Marufjon Usmonov Qo‘qon shahrining qadimgi madaniyati va tarixi, iqtisodiyoti va ijtimoiy hayoti xususida ma’lumot berdi. Uchrashuvda qo‘qonlik arxitektorlar va kun tartibidagi masalalarga aloqador boshqa mas’ullar ham ishtirok etdilar.
Qo‘qon shahriga tashrifi doirasida mehsonlar Xudoyorxon O‘rdasi, Xalqaro turizm va hunarmandchilik markazi bilan tanishdilar. Tashriflar chog‘ida arxitektura sohasidagi loyihalar bo‘yicha fikr almashilib, turli sohalarda hamkorlik aloqlarini rivojlantirish masalalari muhokama etildi.

Lecturer and researcher at the Turin Polytechnic University, Department of Architecture and Design (Italy), finalist of a number of international exhibitions in the field of architecture, as well as the author of the architectural project of the Olympic Factory built for the Winter Olympic Games held in China in 2022 Michele Bonino and professor at the Turin University of Architecture Fulvio Rinaudo visited Kokand and held negotiations with the khokim of Kokand Maruf Usmanov.
During the negotiations, the khokim of Kokand gave information about the ancient history, culture, economy and social life of the city. The meeting was also attended by architects and other officials involved in the issues on the agenda.
During the visit, the guests were acquainted with the palace of Khudayarkhan and the International Tourism and Handicraft Center under construction in Kokand. An exchange of views took place on issues of architectural solutions, issues of cooperation in various areas were discussed.