Qo'qon shahar hokimi
Usmonov Maruf Azamovich 1965 yilda Farg‘ona viloyati Qo‘qon shahrida tug‘ilgan. Millati – o‘zbek, ma’lumoti oliy. 1990 yilda Xarkov Yuridik institutini huquqshunoslik mutaxassisligi bo‘yicha tamomlagan.
O‘zbekiston Liberal Demokratik partiyasi a’zosi.
Mehnat faoliyatini 1990 yilda Farg‘ona shahar prokurorining yordamchisi sifatida boshlagan, 1991-2004 yillarda Farg‘ona va Toshkent viloyatlari prokuraturalari, O‘zbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasida mas’ul lavozimlarda ishlagan.
2004-2006 yillarda Qo‘qon shahar hokimi, 2006-2010 yillarda O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senatining Mudofaa va xavfsizlik masalalari qo‘mitasi raisi, 2010-2014 yillarda O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi deputati sifatida faoliyat olib borgan.
Keyinchalik O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Davlat maslahatchisi o‘rinbosari, O‘zbekiston Respublikasi Sud’yalar oliy kengashi raisi vazifalarida ishlagan.

Maruf Usmonov was born in 1965 in Kokand city of Ferghana region. He is an uzbek by nationality with higher education. In 1990 he graduated Kharkov Law University and earned a Bachelor’s degree in law.
He is a member of The Uzbekistan Liberal Democratic Party. He started his career in 1990 as an assistant at the Fergana City Prosecutor’s office. Between 1991-2004, Maruf Usmonov served as a responsible officer at Ferghana and Tashkent regional prosecutor’s offices and at the General prosecutor’s office of the Republic of Uzbekistan.
ВIn 2004-2006 years he served as hokim of Kokand, between 2006-2010 was the Chairman of the Committee on the issues of security and defense of the Senate of Oliy Majlis of the republic of Uzbekistan, in 2010-2014 served as the deputy of the legislative chamber of Oliy Majlis of the republic of Uzbekistan.
In sequent years served as the assistant of the State Advisor of the President of Uzbekistan and Chairman of the High Judical Council of the republic of Uzbekistan. From the april 2018 serve as hokim of Kokand. Married, has four kids.
Reception days Monday, Thursday.
Call for an appointment :
Telephone of the People’s Reception Office of the President of the Republic of Uzbekistan in Kokand: +998 73 542 10 00